Systematyczne inwestowanie
w długoterminowej perspektywie
jest podstawą pomyślnej strategii inwestycyjnej


Trudno zaplanować inwestycję w czasie...

Inwestorowi trudno określić najlepszy moment na wejście i wyjście z rynków finansowych. W perspektywie długoterminowej rynki mogą przynosić pozytywne efekty, jednak w krótszym okresie ich wartość się waha. Nikt nie jest w stanie idealnie zaplanować inwestycji w czasie. Inwestorzy mają tendencję do kupowania w sprzyjających okolicznościach i w okresie wzrostu. I odwrotnie - kiedy ceny spadają, a niepewność rośnie, sprzedają swoje inwestycje aby zminimalizować straty. Decyzja o tym, kiedy zainwestować, to jedna z najtrudniejszych decyzji inwestora. Jak jej uniknąć?

Systematyczne inwestowanie przynosi korzyści w perspektywie długofalowej

graf Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia decyzji dotyczącej planowania inwestycji w czasie jest systematyczne inwestowanie. Główną zaletą tej strategii jest technika uśredniania kosztów, dzięki której, poprzez zakup instrumentów finansowych w regularnych odstępach czasu, spada ryzyko związane z niewłaściwym planowaniem inwestycji. Uśrednianie kosztów gwarantuje, że w okresie spadku za swoje środki kupisz więcej papierów wartościowych. Poza tym regularne inwestowanie pomaga przestrzegać dyscypliny inwestycyjnej.

Nieważne ile, lecz kiedy

graf Istotnym sprzymierzeńcem każdego inwestora jest czas. Długofalowa perspektywa pomoże Ci zmniejszyć ryzyko wahań na rynkach. Im dłużej pozwolisz pracować swoim środkom, tym bardziej skorzystasz na całkowitym oprocentowaniu. Nigdy nie jest za późno by zacząć, ale największe korzyści osiągają ci, którzy zaczynają najwcześniej.

Całkowite oprocentowanie złożone jest jak kula śniegu spuszczona z góry. Im dłużej się toczy, tym staje się większa.


© 2009 Cornhill Management
Design Cyril & Metoděj s.r.o.